Septiņi veidi, kā ikviens cilvēks var iesaistīties modes aprites ekonomikā

Māris Kūrēns

Māris Kūrēns, TVNET Financenet žurnālists

2023. gada 28. februāris 00:01

Foto: Ieva Lūka / LETA

Runājot par aprites ekonomiku, pirmais, kas iešaujas prātā, ir veidi, kā utilizēt nolietotās elektroierīces. Taču – aprites ekonomika attiecas ne tikai uz elektroniku, bet arī uz apģērbiem, jo arī tie rada lielu piesārņojumu apkārtējā vidē. Tādēļ ir vērtīgi ievērot piecus padomus, kā veiksmīgāk mazināt dabas piesārņošanu, nemazinot savu lielisko izskatu.

Aprites ekonomikas principi jau pašlaik ir sākuši pārveidot apģērbu ražošanas nozari. Arvien vairāk produkti tiek veidoti tā, lai tos var izmantot ilgāku laiku un tie ātri nezaudētu savu vērtību. Galu galā – pārvērtības ir ļoti svarīgas visai modes nozarei.

Kopumā apģērbu un modes industrija rada 10% no kaitīgajiem izmešiem visā pasaulē, tāpēc šai nozarei tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība. Uz modes nozares uzņēmumiem tiek izdarīts arvien lielāks spiediens, tāpēc šī nozare kļūst arvien pielāgotāka aprites ekonomikai.

Nāvējošais skapja satursCik maksā tas, kas tev mugurā? Nē, ne jau, cik eiro samaksāji tirgotājam, bet kāda ir tava apģērba patiesā cena? T-krekls un džinsi: 10 000 …www.tvnet.lv

Arī zīmoli paši rada dažādas iniciatīvas un aicina iesaistīties arī patērētājus dažādos pasākumos ar mērķi veicināt videi draudzīgāku aprites ekonomikas modeli. Tieši tādēļ jārunā par septiņiem veidiem, kā ikviens var veicināt apģērbu apriti un ilgtspēju.

1. Modes aprites modelis

Aprites ekonomika modes nozarē nav gluži tas solis, ko modes zīmoliem ir tik vienkārši īstenot. Tas ir ilgtermiņa projekts, kurā nepieciešama arī patērētāju uzticība konkrētajam zīmolam. Uzņēmumiem, kas vēlas kļūt ilgtspējīgāki, nepieciešamas investīcijas izturīgāku apģērbu ražošanai, kā arī jaunu materiālu izstrādāšanai, kas varētu radīt pozitīvāku ietekmi uz vidi un sabiedrību.

2. Pārstrāde

Apģērbu pārstrāde ir kļuvusi ļoti populāra dažādu zīmolu un patērētāju vidū, kas ļauj nolietotajiem apģērbiem dot jaunu dzīvi. Pārstrāde paredz to, ka esošs apģērbs tiek pārstrādāts, radot kaut ko pilnīgi jaunu – vai tas būtu cita veida apģērbs, vai vienkārši kāds interesants dizaina elements.

Daudzi zīmoli jau pašlaik koncentrējas uz to, lai viņu darinātos apģērbus varētu pārstrādāt. Taču arī patērētāji, izmantojot radošo domāšanu, var gūt zināmu labumu no apģērbu pārstrādes.

Bikšu dibens galvā, piedurknes kājās! Kā Aiva Zīle no Apes “mazliet” glābj planētuDibens galvā, kabatas uz muguras, bikšu staras rokās. Tieši tādi “kājām gaisā” ir Aivas Zīles no lietotiem džinsiem un vīriešu krekliem radī…www.tvnet.lv

Populāri pārstrādes piemēri ir vecu džinsu bikšu pārveidošana par stilīgiem šortiem un pat somām. Veci T krekli pārtop par iepirkumu maisiņiem (kas var aizstāt plastmasas maisiņus, ko izmantot vienu divas reizes), tāpat arī citi modes priekšmeti var iegūt jaunu dzīvi un funkcionalitāti.

Šāds solis ļauj ne tikai samazināt atkritumus, bet arī dod iespēju patērētājiem, dizaineriem un zīmoliem radoši atrast jaunus veidus, kā izmantot un radīt jaunus apģērbus.

3. “Vintage” un “Second hand” veikali

Šāda veida veikali tautā tiek saukti par vienkārši “humpalām”. Tas ir nopietns apģērbu ekonomikas novirziens, jo šādi zīmoli un patērētāji var mazināt atkritumus.

Lietotu apģērbu veikali ir ļoti efektīvs piemērs aprites ekonomikai – tas par ļoti pieejamu cenu ļauj iegūt dažādu slavenu zīmolu apģērbus, kas nereti ir lietoti vien dažas reizes. Arī apģērbus, kas faktiski ir pieejami kā vienkāršas “lupatas”, var pārstrādāt un radīt ko pilnīgi jaunu.

https://08fab31b166b148aeb2d5f0e1d41e106.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: