Rets gadījums pērtiķu pasaulē: pēc nežēlīga apvērsuma par bara līderi kļūst mātīte

TVNET

TVNET

2022. gada 25. janvāris 00:00

2

Japānas makaks
Japānas makaks Foto: AP/Scanpix

Japānas dienvidos jauna makaku mātīte apgāzusi visas sabiedrības normas un vardarbīgā ceļā sagrābusi varu pār 667 pērtiķus lielo baru. Tomēr drīz ar asinīm iegūtā impērija varētu sagrūt, jo tuvojas pārošanās sezona.

https://b81d3a1491af6de878c7054c92dce990.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

Iepazīsties, Jaki. 9 gadus veca makaku mātīte, kas mitinās Takasakijamas zoodārzā un valda pār savu baru kā pirmā mātīte līdere zoodārza 70 gadu ilgajā vēsturē.

Kā vēstīts izdevumā “The New York Times”, Jaki ceļš pa hierarhijas kāpnēm bija ļoti pārsteidzošs. Pēc uzbrukuma savai mātei un kļūšanas par mātīšu līderi barā Jaki sāka asiņainu cīņu ar bara četriem augstākā ranga tēviņiem. Piekāvusi 31 gadu veco bara līderi Nanču, kurš baru vadīja pēdējos piecus gadus, Jaki beidzot kāpa tronī pati.

Japānas makaku sabiedrībā gadījumi, kad mātīte agresīvi sagrābj varu, ir ļoti reti. Ir tikai daži zināmi gadījumi vēsturē, kad tas ir noticis.

Japānas makaki (macaca fuscata), kas zināmi arī kā sniega pērtiķi, jo sniegotā laikā mēdz peldēties karstajos avotos, dzīvo strikti hierarhiskā sabiedrībā. Jo augstāks ir pērtiķa rangs, jo vieglāka piekļuve ēdienam un pārošanās partneriem. Tēviņu vietu hierarhijā parasti nosaka tas, cik ilgu laiku viņi pavadījuši attiecīgajā barā (tēviņi savu dzimto baru atstāj īsi pēc pubertātes sasniegšanas). Savukārt mātītēm augstākā vara parasti ir māte. Nereti makaki var ar varu ieņemt augstāku stāvokli.

https://b81d3a1491af6de878c7054c92dce990.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: