Olimpa kalns, iespējams, atkal izvirdīsOlimpa kalns uz Marsa Foto: Wikimedia Commons

TVNET

TVNET

2022. gada 19. decembris 00:00

Olimpa kalns uz Marsa ir lielākais vulkāns Saules sistēmā. 22 kilometrus augstais kalns ir trīs reižu augstāks nekā Everests un, iespējams, reiz atkal izvirdīs.

https://e0232225f650747a0bef466bef926ee7.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

Olimps ir veidojies kā vairoga tipa vulkāns, proti, tas radies, lavai lēni plūstot pāri vulkāna malām, nevis spēcīgi izšaujoties ārā. Rezultātā vulkāns izskatās plakans un lēzens. Vulkāna 85 kilometrus plato “muti” veido seši iebrukuši krāteri jeb kalderas. Magmai izplūstot no dobumiem zem kalderām (visticamāk, izvirduma rezultātā), dobumi iegruva, nespējot noturēt zemes smagumu virs tiem.

Ārējās vulkāna malas ieskauj klintis, kuras sasniedz pat 10 kilometru augstumu. Tās vien ir augstākas par Maunaloa vulkānu uz mūsu planētas. Olimpa pakājē savukārt ir dziļa ieplaka, ko veidojis vulkāns, ar savu svaru iespiežoties Marsa garozā.

Olimps ir relatīvi jauns vulkāns. Lai arī tā veidošanās prasījusi miljardiem gadu, tomēr daži vulkāna reģioni ir vien dažus miljonus gadu seni, kas Saules sistēmā nav ilgs laiks. Tieši tāpēc tiek uzskatīts, ka Olimps ir joprojām aktīvs vulkāns, kas, iespējams, reiz izvirdīs.

https://experience-eu.piano.io/checkout/offer/show?displayMode=inline&containerSelector=.ylo&templateId=OTSPZ2Y7T2DC&offerId=OFDA1L3L8VML&formNameByTermId=%7B%7D&hideCompletedFields=true&showCloseButton=false&checkoutFlowId=CFIOKGGSMXLI&experienceId=EXQF8LMN45C3&widget=offer&iframeId=offer-0-CdNV9&url=https%3A%2F%2Fklik.tvnet.lv%2F7386106%2Folimpa-kalns-iespejams-atkal-izvirdis&parentDualScreenLeft=-8&parentDualScreenTop=-8&parentWidth=1366&parentHeight=643&parentOuterHeight=744&lang=et_EE&aid=tvJwkAWOpe&pianoIdUrl=https%3A%2F%2Fid-eu.piano.io%2Fid%2F&userProvider=piano_id&userToken=&customCookies=%7B%7D&hasLoginRequiredCallback=true&initMode=context&width=767&_qh=241bf484be

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: