Nemainot attieksmi un ieradumus, mēs drīz noslīksim savos atkritumos

“Zero Waste Latvija” pārstāve Maija Krastiņa par bezatkritumu dzīvesveidu

TVNET

TVNET

2021. gada 15. jūlijs 00:01

18

Foto: Shutterstock/Privātais arhīvs/TVNET kolāža

Šobrīd katrs Latvijas iedzīvotājs ik gadu “saražo” 439 kilogramus atkritumu. Labklājībai augot, atkritumu apjoms arvien pieaug – pēdējo piecu gadu laikā Latvijā tas pieaudzis par 21%. “Nemainot attieksmi un ieradumus, mēs drīz noslīksim savos atkritumos. Ir svarīgi apzināties, ka nav tāda maģiska melnā cauruma, kur tie pazūd pēc tam, kad tos aizved atkritumu mašīnas. Atkritumi paliek ar mums ļoti ilgi, īpaši tāpēc, ka Latvijā ļoti klibo arī pārstrāde,” sarunā ar TVNET skaidro Zero Waste Latvija lektore un valdes locekle Maija Krastiņa.

”Zero waste” jeb bezatkritumu dzīvesveids mudina ikvienu dzīvot tā, lai atstātu uz zemes pēc iespējas mazāk atkritumu un patērētu pēc iespējas mazāk resursu. Doma ir pavisam vienkārša: dari visu, lai izvairītos no jebkādu atkritumu radīšanas.

Maija Krastiņa norāda, ka “zero waste” dzīvesveida pamatā ir pieci principi:

1. Atteikties. Pārdomāt, vai konkrētā lieta vai pirkums tiešām ir vajadzīgs. “Vai jāpērk gadžets vai aksesuārs, kas kalpos vien īsu laiku un tad nonāks atkritumos? Kāda ir tā ietekme uz vidi Vai tiešām cilvēkam vajag kārtējo lēto krekliņu, kas ražots Bangladešā, piesārņojis dabu gan ražošanas, gan transportēšanas procesā, kalpos vien īsu laiku un paliks poligonā simtiem gadu?”

2. Samazināt atkritumu apjomu. Videi visdraudzīgākā pieeja attiecībā uz atkritumiem ir vienkārši tos neradīt, tātad neiegādāties produktus, kas ir iesaiņoti vienreizlietojamā iepakojumā; neiegādāties preces, kurām ir vienreiz lietojamas detaļas vai kuras pašas ātri vien kļūtu par atkritumu.

3. Lietot atkārtoti. Zero Waste Latvija pārstāve uzsver, ka liela problēma ir vienreizējā lietošana: “Tas ir milzīgs “luksuss”, paņemt lietu, vienreiz palietot un tad izmest. Lietot atkārtoti var arī pavisam parastu plastmasas maisiņu vai plastmasas trauciņu.” Galvenā doma ir atteikties no vienreizējas lietošanas, ņemot līdzi savu maisiņu, savu pudeli, taisot pašam mitrās salvetes, utt.

4. Labot, pārveidot. Nemest ārā apģērbu, apavus, sadzīves tehniku u.c., bet salabot un turpināt lietot.

5. Šķirot. Dalīt savus atkritumus un nodot tos pārstrādei. “Šobrīd ļoti gribas uzsvērt iespēju šķirot bio atkritumus, jo gandrīz puse no mūsu atkritumiem ir pārtikas atkritumi; tas ir “melnais zelts”, kas tiek pazaudēts, ja tas aiziet poligonā. Daudzās Latvijas pilsētās nu ir iespēja šķirot bio atkritumus.” Vides aktīvistes ieskatā tas ir lielisks veids, kā sākt samazināt aiz sevis atstāto atkritumu kalnus. “Ja ir iespēja, vēl labāk ir kompostēt.”

https://f20dda0b5c77e5c1746e7ddb94d3d01a.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

https://f20dda0b5c77e5c1746e7ddb94d3d01a.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: