Tajā brīdī, kad mainās mūsu domāšana, sākam skatīties uz produktiem citādi un arī radīt receptes citādi.

Tātad, ja izveidojam sarakstu ar četrām receptēm, kuras gribam pagatavot un pāri paliek produkti, noliekam tos uz galda un mēģinām saprast, ko katru dienu gatavosim. Tas, manuprāt, ir vienīgais veids, kā mainīt domāšanu. Ja to nedarīsim, tik un tā paslīdēs roka, bet šeit ir svarīgi ieslēgt domāšanu “es vairs negribu mest ārā pārtiku un izmantošu visu līdz pēdējam”.

5 receptes jau vārītiem makaroniem

5 receptes kā izmantot vakardien vārītos kartupeļus

6 receptes kā izmantot baltmaizi!

5 receptes pāri palikušo rīsu izmantošanai

UZZIŅA

Aptuveni trešdaļa no pasaulē saražotās pārtikas tiek izmesta. Pārtikas izmešana atkritumos nozīmē arī to, ka citi resursi, piemēram, ūdens, auglīga zeme, enerģija un darbaspēks, kas tika izmantoti pārtikas ražošanā, tiek nevajadzīgi izniekoti. Savukārt, pārtikas atkritumu mazināšana samazina nabadzību un badu, arī klimata pārmaiņas.

Tas, ka līdztekus pastāv aptaukošanās un bads, pārlieku liela dabas resursu izmantošana un milzīgs pārtikas atkritumu daudzums ir tikai daži no Pārtikas ilgtspējas indeksā (Food Sustainability Index) autoru Barila pārtikas un uztura centra fonda (Barilla Center for Food & Nutrition Foundation (BCFN)) identificētajiem paradoksiem.

Padomi, kā samazināt pārtikas atkritumus

1. Divreiz pārdomā, vai tiešām spēsi apēst visu, ko veikalā vēlies likt iepirkumu grozā.

2. Domā radoši, izmantojot pārpalikumus. Piemēram, no iepriekšējās dienas kartupeļu biezputras var pagatavot gardus plācenīšus, bet novārītos rīsus pievienot kāpostu tīteņu pildījumam.

3. Nepasniedz jau gatavas porcijas, bet ļauj ēdājiem pašiem izvēlēties, ko un cik likt uz šķīvja. Tā izvairīsies no pusizēstiem šķīvjiem, kuru saturs aizceļos uz miskasti.

4. Sasaldē pāri palikušo ēdienu. Pēc pāris dienām tu priecāsies, ka saldētavā ir krājumi, kurus atliks tikai atkausēt un uzsildīt.

5. Pāri palikušo ēdienu vai produktus ir iespējams nogādāt arī tuvākajai zupas virtuvei, dzīvnieku patversmei vai ievietot kādā no kopienas ledusskapjiem, kāds Rīgā darbojas, piemēram, Kaņepēs Kultūras centrā, bet “Facebook” lapā “Food pick-up point” atrodama informācija arī par kopienas skapjiem citās Latvijas pilsētās. 

Raksts tapis sadarbībā ar Rimi Latvija.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: