Arī Svaigertam 38 gadu vecumā tā bija pirmā reize kosmosā. Pirms tam viņš bija daļa no “Apollo 7” atbalsta misijas, kā arī sākotnēji bija paredzēts kā “Apollo 13” rezerves pilots. Pievienoties misijai kā pilotam viņam palūdza 48 stundas pirms pacelšanās, jo pirmais pilots Kens Metinglijs sasirga ar masaliņām.

“Apollo 13” misija sākās 1970. gada 11. aprīlī. Kosmosa kuģis sastāvēja no diviem ar tuneli savienotiem kosmiskajiem aparātiem: orbitālā aparāta “Odyssey” un nolaišanās aparāta “Aquarius”. 13. aprīļa vakarā, kad astronauti atradās gandrīz 322 000 kilometru tālu no Zemes un tuvojās Mēnesim, vadības centra darbinieki pamanīja iedegamies brīdinājuma signālu, kas vēstīja par zemu spiedienu kosmiskā aparāta “Odyssey” ūdeņraža tvertnē.

"Apollo 13" astronauti pirms došanās kosmosā.
“Apollo 13” astronauti pirms došanās kosmosā. Foto: AP/Scanpix

Signāls varēja norādīt uz kādu problēmu vai arī vienkārši to, ka ūdeņradis jānosēdina, uzsildot un izpūšot gāzi tvertnē. Šo procedūru dēvē par “kriomaisīšanu”, un tā ir paredzēta, lai ārkārtīgi aukstā gāze nenoslāņojas.

Svaigerts sāka rutīnas procedūru, kad pēkšņi viss kosmosa kuģis nodrebēja. Ieslēdzās avārijas signāli un gaismas, bet kabīnē strauji nokritās skābekļa līmenis un beigu beigās pazuda strāva. Tieši tajā brīdī Svaigerts izteica nu jau leģendāro frāzi: “Hjūstona, mums bija problēma.” (Filmā šī frāze tika nomainīta uz “Hjūstona, mums ir problēma” un to izteica Džeimss Lovels).

Vēlāk NASA izmeklēšanā atklājās, ka dzirkstele skābekļa tvertnē izlekusi no atkailinātiem vadiem, kas tādi bijuši ražošanas un testēšanas kļūmju dēļ. Rezultātā tvertnē izcēlās ugunsgrēks, saraujot gabalos vienu skābekļa tvertni un bojājot otru.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: