Eiropas tirgus aizvēršanās dēļ “Gazprom” grib augstākas gāzes cenas Krievijā

TVNET | FINANCENET

TVNET | FINANCENET

2023. gada 20. aprīlis 11:13

1

Foto: Kirill Kudryavtsev

Pašlaik Krievijas gāzes koncernam “Gazprom” vietējā Krievijas tirgū gāze jāpārdod pēc valsts noteikta tarifa, taču koncerns ir rosinājis valdību liberalizēt gāzes cenas saistībā ar straujo eksporta kritumu uz Eiropu 2022.gadā.

https://1a0714f87dd5e7ddfd2e6bc2859f5f0f.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

https://1a0714f87dd5e7ddfd2e6bc2859f5f0f.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

Gāzes nozarei “jāmaina fokuss no uz eksportu orientēta modeļa uz vietējo tirgu”, Valsts enerģētikas padomes sēdē 30. martā sacījis “Gazprom” priekšsēdētāja vietnieks Vitālijs Markelovs. Izdevums “Komersant”, atsaucoties uz sanāksmes materiāliem, papildina, ka “Gazprom” pārstāvis rosinājis sākt cenu liberalizācijas eksperimentu ar vairākiem pilotreģioniem.

Jāpaskaidro, ka šobrīd “Gazprom” pārdod gāzi patērētājiem Krievijā par Federālā pretmonopola dienesta noteikto tarifu. Vienlaikus neatkarīgie ražotāji var pārdot gāzi par pašu noteiktu cenu, taču praksē viņi vadās pēc tarifa un dažkārt piedāvā pat atlaides.

Savukārt Markelovs Valsts enerģētikas padomes sēdē norādīja, lai gan “Gazprom” daļa Krievijas tirgū ir aptuveni 63% (377 miljardi kubikmetru 2021. gadā), tajā pašā laikā uzņēmumam ir pienākums pārdot gāzi par noteikto tarifu pat tajos reģionos, kur šāda cena ir zem ekonomiski pamatota līmeņa. Rezultātā neatkarīgie ražotāji pārņem ļoti ienesīgus reģionus un izspiež “Gazprom” no tirgus, uzskata “Gazprom” pārstāvis.

Pēc viņa teiktā, cenu liberalizācija prasīs vienu līdz divus gadus. “Gazprom” arī rosina ieviest regulējamo gāzes vairumtirdzniecības cenu sezonālu diferenciāciju, palielinot to svārstību diapazonu līdz 10-20% no tarifa līmeņa. Tas ļautu uzņēmumam veidot “ziemas prēmiju” gāzei un palielināt pieprasījumu biržas tirdzniecībā, kur pārdošanas apjomi pēdējos gados krītas.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: