Centaura Proksimas zvaigžņu sistēma atrodas 4,2 gaismas gadu attālumā. Viena no šīs sistēmas planētām – Proksima b ir par 17% lielāka nekā Zeme un riņķo ap zvaigzni Centaura Proksima. Tā kā planēta riņķo tieši savas zvaigznes apdzīvojamā zonā, pastāv uzskats, ka uz tās varētu būt ūdens šķidrā agregātstāvoklī. Tas savukārt liek domāt, ka šeit varētu arī eksistēt dzīvība. Tajā pašā laikā zinātnieki atklājuši, ka, ņemot vērā planētas sinhrono rotāciju ar zvaigzni, puse Proksima b vienmēr atrodas tumsā. Tāpat tiek lēsts, ka planētas virsma varētu būt klinšaina – līdzīgi kā uz Zemes.

Kas mīt Veneras mākoņos?

2020. gada septembrī Venera kļuva par apspriestāko planētu, kad zinātnieki tās atmosfērā atklāja fosfīna molekulas. Uz Zemes retā un indīgā gāze fosfīns (to veido fosfora un ūdeņraža atomi) visbiežāk saistīta ar baktērijām, kuru dzīvībai nav nepieciešams skābeklis. Tāpat to attiecina uz dažām cilvēku veiktām darbībām, piemēram, gāze veidojas kā industriālo procesu blakusprodukts, un fosfīnu var atrast arī izžuvušu dīķu pamatnē, pingvīnu ekskrementos un āpšu zarnās.

Venera
Venera Foto: Pixabay

Tā kā uz Veneras valda ļoti augsta temperatūra (425 grādi) un tās apstākļus mēdz pielīdzināt ellei, rodas jautājums, kā tur radusies šāda molekula? Iespējams, to var izskaidrot ar dzīvības eksistenci planētas noslēpumainajos mākoņos.

Lai gan šis atklājums varētu raisīt cerības par citplanētiešu esamību, Glāzgovas universitātes ķīmiķis Lī Kronins (Lee Cronin) norādīja, ka fosfīns tikpat labi varēja būt izveidojies arī vairākos ģeoloģiskos procesos, un, iespējams, nemaz nav saistīts ar nekāda veida dzīvību.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: