Kas ir Fermi paradokss?

TVNET

TVNET

2021. gada 2. februāris 00:00

2

Citplanētietis. Ilustratīvs attēls
Citplanētietis. Ilustratīvs attēls Foto: Unsplash

Ar Fermi paradoksu apraksta acīmredzamu neatbilstību starp to, kāpēc nepastāv pierādījumi par ārpuszemes dzīvības eksistenci, un varbūtības aprēķiniem.

https://bbe2fd7d7b0f607bdafb007299b2a455.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

Paradokss ir nodēvēts Nobela prēmijas laureāta Enriko Fermi vārdā, kurš reizēm tiek dēvēts arī par atombumbas arhitektu. Paradokss definēts vienkāršā pusdienlaika sarunā  starp slaveno zinātnieku un vairākiem viņa kolēģiem laboratorijā pēc 1950. gadā laikrakstā “The New Yorker” publicētas karikatūras par citplanētiešiem. 

Enriko Fermi
Enriko Fermi Foto: Wikimedia Commons

Runā, ka Fermi veica dažus aprēķinus, lai aplēstu, kāda ir iespējamība, ka visumā eksistē cilvēku tehnoloģijām līdzīgas tehnoloģijas. Balstoties uz šiem aprēķiniem, viņš secināja, ka citplanētiešiem vajadzētu jau būt bijušiem uz Zemes, rakstīts zinātnes izdevumā “Science Alert”.

“Kur tad viņi ir?” esot izteicies Fermi. 

Dreika vienādojums 

Fermi aprēķiniem līdzīgs ir arī vienādojums, kuru 1961. gadā radīja amerikāņu astronoms Frenks Dreiks. Vienādojums bija paredzēts, lai būtu pamatā diskusijai “Ārpuszemes saprāta meklēšanas” (Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI)) atklāšanas sanāksmē. 

Vienādojums liecina, ka civilizāciju skaits, kas mums varētu būt pietiekami tuvu, lai mēs par tām dzirdētu, ir balstāms uz statistikas kombinācijām. To skaitā ir planētu skaits, uz kurām varētu pastāvēt dzīvība, kā arī iespējamība, ka šai dzīvībai varētu attīstīties gan vēlme, gan spēja sazināties ar citām iespējamajām dzīvības formām. 

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: