Lai beidzot šo teoriju pārbaudītu, zinātnieki no Glāzgovas Universitātes Skotijā radīja alternatīvu eksperimentu, gaismas viļņu vietā izmantojot skaņas viļņus. Izmantojot viļņus ar zemāku frekvenci, eksperimentā cilindram nebūtu nepieciešams griezties tik ātri. 

Pētnieki izveidoja unikālu skaļruņu sistēmu, lai skaņas viļņos radītu izliekumu. Šie skaņu viļņi tika raidīti pret putu materiāla disku, aiz kura savukārt atradās mikrofons.

“Doplera efekta lineārās versijas efekts ir līdzīgs fenomenam, kad, piemēram, ātrās palīdzības mašīnas sirēnas troksnis, tai pietuvojoties, palielinās, bet attālinoties samazinās. Izklausās, ka tas palielinās tāpēc, ka, mašīnai tuvojoties, skaņas viļņi sasniedz klausītāju biežāk, bet attālinoties sasniedz retāk,” skaidroja pētījuma galvenais autors Marions Krombs. 

Kad pētnieki paātrināja putu materiāla apgriezienus, skaņa, kas nāca no skaļruņa, kļuva klusāka, kļūstot pat cilvēka ausij nedzirdama. Tomēr, diskam griežoties arvien ātrāk un ātrāk, skaņa atkal kļuva skaļāka, līdz sasniedza savu sākotnējo skaļumu, bet pēc tam par 30% lielāku skaļumu. 

“Tas, ko mēs dzirdējām eksperimentā, bija apbrīnojami. Notika tas, ka skaņas viļņu frekvence, diska apgriezienu ātrumam palielinoties, nokrīt līdz nullei. Kad skaņa sāk parādīties atkal, tas nozīmē, ka viļņi ir pārslēgušies no pozitīvas uz negatīvu frekvenci. Šie negatīvās frekvences viļņi spēj no rotējošā diska sev līdzi paņemt daļu enerģijas, beigās atgriežoties skaļāki,” turpināja Krombs. 

Zinātnieki saka, ka viņu pētījuma rezultāti bruģē ceļu daudziem jauniem fizikas eksperimentiem nākotnē. 

Pētījums publicēts zinātniskajā žurnālā “Nature Physics”

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: