
2020. gada 29. jūnijs 09:10
/nginx/o/2019/09/30/12610422t1h93ca.jpg)
Laboratorijas eksperimentos zinātnieki pierādījuši 50 gadu senu teoriju par to, ka citplanētiešu civilizācijas varētu izmantot melnos caurumus enerģijas ražošanā.
Vairāk nekā pirms pusgadsimta britu fiziķis Rodžers Penrouzs teoretizēja, ka no melnā cauruma varētu iegūt enerģiju, iemetot tā ergosfērā – jeb melnā cauruma notikumu horizonta ārējā slānī – objektu, raksta “UPI”.
Objektam būtu veikli jāsadalās divās daļās, kad viena no tām iekrīt melnajā caurumā, bet otra nonāk atpakaļ pie mums. Spriežot pēc Penrouza teorijas, tādā veidā atgūtā objekta puse būtu ieguvusi enerģiju.
Tiesa, ne visi citplanētieši varētu paveikt šo sarežģīto manevru. Ja tie vēlētos iegūt enerģiju no melnajiem caurumiem, tad viņiem būtu jābūt ārkārtīgi augsti attīstītiem.
1971. gadā, divus gadus pēc tam, kad Penrouzs publicēja savu teoriju, cits fiziķis Jakovs Zeldovičs paziņoja, ka šo ideju varētu pārbaudīt uz Zemes, izmantojot izliektos gaismas viļņus, kas pareizajā ātrumā atstarojas no cilindra virsmas. Zeldovičs apgalvoja, ka fenomens, ko sauc par “rotācijas Doplera efektu”, liks atstarotajiem gaismas viļņiem būt apveltītiem ar papildu enerģiju.
Zeldoviča teorija netika pārbaudīta daļēji tāpēc, ka tehnoloģiski nebija iespējams radīt cilindru, kas rotētu ar miljardiem apgriezienu sekundē lielu ātrumu.
Atbildēt