Pirms diviem gadiem zinātnieki ievēroja, ka cauri Saules sistēmai traucas neparasts, aptuveni 400 metrus garš cigāra formas objekts. To nodēvēja par Oumuamua (havajiešu valodā – vēstnesis no tālienes), un zinātnieki pieņēma, ka tā ir komēta – viešņa no starpzvaigžņu telpas.
Taču, pētot to tuvāk, atklājās, ka Oumuamua uzņem ātrumu, gluži it kā kāds to vadītu. Tas samulsināja zinātniekus. Hārvarda universitātes astrofiziķis Abrahams “Avi” Lēbs (Abraham (Avi) Loeb) izteica pieņēmumu, ka lidojošais objekts varētu būt nevis komēta, bet gan citplanētiešu zonde. To uz priekšu dzen “viegla bura” – plats, vien dažus milimetrus biezs materiāls, kas uzņem ātrumu saules radiācijas ietekmē.

Tikmēr citi zinātnieki atspēkoja Lēba ideju, sakot, ka sasalušais ūdeņradis uz objekta virsmas ir izkusis un licis tam kustēties uz priekšu, līdzīgi kā kosmosa kuģu dzinējos. Taču Lēbs nepalika atbildi parādā un norādīja, ka sasalušais ūdeņradis varēja sasilt arī plašajā starpzvaigžņu sistēmā un būtu pazudis no Oumuamua jau krietnu laiku, pirms objekts sasniedza mūsu zvaigžņu sistēmu.
Šķiet, ka mums nāksies vēl ilgi gaidīt, lai zinātnieki vienotos par to, kas īsti bija šī mistiskā “viešņa”.
Vai mūsu galaktikā eksistē vairāki desmiti citplanētiešu civilizāciju?
Lūkojoties zvaigžņotajās nakts debesīs, ne viens vien ir aizdomājies par to, vai tur, augšā, tālumā, varētu būt vēl kāds, par kura eksistenci mēs nezinām? Pagājušā gada jūnijā Astrofizikas žurnālā ASV (“The Astrophysical Journal”) publicētais pētījums sniedz atbildi. Proti, Piena Ceļa galaktikā eksistējot 36 inteliģento citplanētiešu civilizācijas.
Atbildēt