Kāpēc ūdenī pastiprināti gribas “pielaist bikses”?

TVNET

TVNET

2023. gada 23. aprīlis 00:00

Vīrietis peldbaseinā
Vīrietis peldbaseinā Foto: Shutterstock

Peldēties ir brīnišķīgi, patīkami un veselīgi. Tieši tādēļ daudzi cilvēki šo nodarbi izvēlējušies par daļu no savas dzīves rutīnas. Ja arī tu esi iecienījis peldēšanu, tad būsi pamanījis, ka ūdenī urīnpūslis šķiet aktīvāks nekā parasti. Kāpēc tā?

Kādā pētījumā arī atklāts, ka vidēji katra baseina ūdenī ir aptuveni 30 litri urīna. Vai tas ir kaut kā saistīts ar to, ka ūdenī urinēt gribas vairāk nekā uz sauszemes?

Izrādās, ka tā arī ir, proti, iegremdējoties ūdenī, organisms sāk pastiprināti ražot urīnu. Tas notiek tāpēc, ka asinsvadi saraujas un palielinās asinsspiediens, kas savukārt var palielināt nieru aktivitāti un to centienus izdalīt lielāku daudzumu šķidruma, lai kompensētu izmaiņas asinsvados.

Nieres var arī reaģēt uz ūdens spiedienu, kas palielinās, ķermenim ienirstot aizvien dziļāk. Tādā veidā atkal palielinās asinsspiediens, un nieres cenšas izfiltrēt lielāku ūdens daudzumu.

Vēlme urinēt palielinās aukstākā ūdenī, tāpēc biežāk tas notiks dabiskajās ūdenstilpēs. Tiesa, baseinā mēs parasti pavadām pietiekami ilgu laiku, lai urinēt sagribētos normālu apstākļu dēļ. Vēlmi urinēt var ietekmēt arī nervi. Piemēram, daudzi olimpiskie peldētāji atzinuši, ka sacensību laikā peldbaseinu piečurājuši ne reizi vien.

Protams, olimpiskajiem atlētiem mēs varam piedot šādu rīcību, tomēr ne biedram, kas ar tevi karstā vasaras dienā plunčājas pagalma ūdens baļļā. Tiesa, lai arī urīnā ir viena otra baktērija, tomēr tās tev neliks saslimt. Tas vairāk ir manieru jautājums, jo nav diez cik pieklājīgi likt citiem cilvēkiem peldēties ūdens un tava urīna sajaukumā.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: