Arheologi ielūkojušies sešos sīciņos seno ēģiptiešu sarkofāgos

TVNET

TVNET

2023. gada 28. aprīlis 00:00

Foto: Daniel O’Flynn / Scientific Reports

Tūkstošiem gadu seši seno ēģiptiešu sarkofāgi bija aizzīmogoti – nošķirti no ārpasaules. Nevienam nebija ne jausmas, kas tajos atrodas. Tiesa, kas gan cits tur varētu būt, ja ne atriebties kāra mūmija. Tomēr šie sarkofāgi ir īpaši – pavisam sīciņi. Tieši tāpēc ziņkārīgie pētnieki, izmantojot modernās tehnoloģijas, ielūkojušies šajos noslēpumainajos sarkofāgos, atklājot dažādu dzīvnieku mumificētās atliekas, to skaitā veselu ķirzakas galvaskausu.

https://e2e3fffac255ea408bd062dfccae20cc.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

https://e2e3fffac255ea408bd062dfccae20cc.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

Sarkofāgi ir 50 līdz 300 milimetrus lieli un izgatavoti starp 664. un 250. gadu pirms mūsu ēras. Atrasti tie tika 1885. gadā divu Senās Ēģiptes pilsētu teritorijā. Tie izgatavoti no vara sakausējuma, un uz tiem atainotas ķirzakas, zuši un kobras.

Uz viena no sarkofāgiem atainots radījums ar cilvēka galvu un zuša-kobras ķermeni. Galvā šim radījumam ir kronis. Iespējams, tas ir saistīts ar Atumu – vienu no galvenajiem dieviem, pasaules radītājiem seno ēģiptiešu mitoloģijā.

Pētījumā, kas publicēts zinātniskajā žurnālā “Scientific Reports”, vēstīts, ka pētnieki izmantoja neitronu tomogrāfijas metodi, lai ielūkotos sarkofāgos, jo tie ir no metāla. Tas tika izdarīts pirmo reizi, kopš tie tika apglabāti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: