Vai Mēness kādreiz pazudīs?

TVNET

TVNET

2023. gada 26. aprīlis 00:00

Mēness.
Mēness. Foto: Edijs Pālens/LETA

Mēness orbīta ap Zemi ir tik regulāra, ka cilvēce jau gadu tūkstošiem uz tās ir balstījusi savus kalendārus. Tiesa, patiesībā Mēness lēnām no Zemes attālinās. Vai reiz pienāks mirklis, kad mēs pazaudēsim mūsu dabisko pavadoni?

Izmantojot “Apollo” misiju laikā uz Mēness izvietotos atstarojošos paneļus, zinātnieki ir aplēsuši, ar kādu ātrumu Mēness virzās prom no Zemes. 50 gadus viņi ir raidījuši lāzera starus uz šiem paneļiem, kas atstarojoties var parādīt attālumu starp Zemi un Mēnesi.

Atklājās, ka Mēness no Zemes ik gadu attālinās par 3,8 centimetriem. Tas ir vidējais ātrums, ar kādu aug cilvēka nagi, raksta NASA.

Kad cilvēks dzinās uz Mēnesi. Kas bija “Apollo” programma?“Apollo” bija NASA izveidots kosmisko lidojumu projekts, kura 17 misiju laikā tika veikti 11 lidojumi kosmosā. No tiem sešos cilvēks izkāpa …www.tvnet.lv

Mēness no Zemes attālinās abu objektu gravitācijas ietekmes vienam uz otru dēļ. Mēness gravitācijas spēks pie sevis velk Zemes okeānus, izraisot plūdmaiņas. Līdzīga ietekme ir Zemes gravitācijas spēkam uz Mēnesi, padarot mūsu dabisko pavadoni nedaudz līdzīgu regbija bumbai. Šīs iedarbības rezultātā Mēness aptuveni piecu miljardu gadu laikā varētu izbēgt no Zemes pievilkšanas spēka un kļūt par atsevišķu Saules sistēmas planētu.

“Pirms aptuveni 4,5 miljardiem gadu, kad radās Mēness, Zemes griešanās ātrums bija ievērojami lielāks. Tā kā Zeme un Mēness ir daļa no vienas gravitācijas mijiedarbības sistēmas, starp abiem objektiem jāsaglabājas vienādam leņķiskajam impulsa momentam. Tas apraksta rotējoša objekta enerģijas daudzumu. Jo ātrāk tu griezies, jo lielāks ir tavs leņķiskais moments. Jo tu griezies lēnāk, jo mazāks tas ir,” izdevumam “Live Science” skaidroja astrofiziķe Madelīna Brūma.

https://0236513199da1f112ac5da302279aef8.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

https://0236513199da1f112ac5da302279aef8.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-40/html/container.html

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: