Nē, tās nav zvaigznes, bet gan melnie caurumi

TVNET

TVNET

2023. gada 25. februāris 00:00

3

Foto: LOFAR/LOL Survey

Varētu šķist, ka šajā attēlā redzamas ierastas naksnīgas debesis, tomēr patiesībā tur ir kaut kas vairāk par spožu zvaigžņu klāju, proti, šie punktiņi nav nedz zvaigznes, nedz galaktikas, bet gan melnie caurumi.

Jā, melnie caurumi. Katrs no tiem atrodas miljoniem gaismas gadu attālumā no mums un aprij milzīgu daudzumu matērijas, raksta “Science Alert”.

Šis attēls tika publicēts jau 2021. gadā, un tajā vērojami 25 tūkstoši spožu punktiņu. Tā ir detalizētākā melno caurumu karte – panākums, kas prasīja vairākus gadus un milzu radioteleskopu.

“Šis ir daudzu gadu darba ar ārkārtīgi sarežģītiem datiem rezultāts. Mums bija jāizgudro metode, kā radio signālus pārvērst debesu attēlos,” skaidroja astronomi.

Kad melnie caurumi vienkārši eksistē, neko īpašu nedarot, tos ir grūti pamanīt, jo tie neizstaro uzveramu gaismu un siltumu. Savukārt, kad melnais caurums aktīvi “rij” matēriju, varenais spēks rada starojumu, ko iespējams uztvert no Zemes.

Šo attēlu īpašu padara tas, ka tas radīts ar aptuveni 200 tūkstošiem radio antenu, kas izvietotas 52 vietās Eiropā. Tātad sanāk, ka attēls radīts ar Eiropas izmēra radioteleskopu.

Pētījums publicēts zinātniskajā žurnālā “Astronomy & Astrophysics”.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: